Dansk English
Nyheder
Nyhedsbreve
Presseklip
Arkiv 2012
Arkiv 2011
Arkiv 2010

Du er her: Home Presseklip

Fremtidens landmænd laver bioenergi


Videncentret for Landbrug, torsdag den 17. november

 

Videncentret for Landbrug undersøger, hvordan landmænd kan øge produktionen af vedvarende energi og samtidig reducere udledningen af drivhusgasser


Danske landmænd kan i fremtiden blive leverandører af vedvarende energi baseret på energiafgrøder, gylle, halm, roetoppe, kyllingemøg, dybstrøelse og andet fra landbrugsproduktionen.
Regeringens Grøn Vækst plan indeholder blandt andet et mål om, at 50 procent af husdyrgødningen i Danmark skal anvendes til produktion af grøn energi i 2020. Det vil betyde, at mere end halvdelen af den flydende husdyrgødning skal igennem biogasanlæg.
- Landmændene skal ikke bare være leverandører af biomasse, men også eje en del af fremtidens bioenergianlæg. Derfor er vi lige nu ved at se på, hvilke muligheder der er for at gøre bioenergi til et forretningsområde for landbruget, siger Michael Støckler, bioenergichef, Videncentret for Landbrug.
Helt konkret er et team på Videncentret for Landbrug ved at kortlægge alle de muligheder, der er for at konvertere biomasse til bioenergi. Samtidig ser de på udviklingen af nye teknologier på området og laver beregninger for, hvordan landmændene kan få afsat deres biomasse og sikre sig et ejerskab.

 

   
 

Presseklip

Vestjyder planter skov mellem vindmøller

15. maj 2013


Se fremtidens biogasanlæg i Alsion

15. maj 2013


Norge frygter milliardskandale i olieindustrien

15. maj 2013


Kerryvarme kun for fugle

15. maj 2013


Flis og halm erfagrupperne besøger Måbjerg

15. maj 2013


KL efterspørger ideer til grønne udviklings-projekter

15. maj 2013


Mellemfolkeligt Samvirke samler unge over hele landet til kamp mod madbenzin

15. maj 2013


Rekordresultat i Verdo

15. maj 2013


160 millioner kroner til blandt andet proteinfoder

15. maj 2013


Naturgas ikke så grønt som antaget

8. maj 2013


Biogasselskab står ved skillevej

8. maj 2013


DONG blokerer solvarme-anlæg til 100 mio kr

8. maj 2013


Biogasol sælger bygning og fortsætter på øen

8. maj 2013


150 millioner er også til kvægbruget

8. maj 2013


Simpel teknik kan reducere ammoniakfordampningen

8. maj 2013


Fagfolk dybt splittede om skifergas i Danmark

8. maj 2013


Dong køber dansk hvis det er billigt nok

8. maj 2013


Grøn profil styrker energiselskabet Verdo

8. maj 2013


Lolland får besøg af Submariner’s

8. maj 2013


Udenlandsk interesse i at bygge stort biogasanlæg

8. maj 2013


 


Innovationsnetværket for Biomasse v/ Agro Business Park · Niels Pedersens Allé 2 · DK-8830 Tjele · Tlf. +45 8999 2500 · Fax +45 8999 2599 · info@agropark.dk
Agro Business Park A/S Forsknings- og Innovationsstyrelsen, Minsiteriet for Videnskab, Teknologi og Udvikling Cluster Management Excellence